Projekty i wykłady

Moją pasją są prelekcje, wykłady i spotkania. Poniżej możecie zobaczyć zdjęcia z tego rodzaju imprez.

Spotkanie podróżnicze w warszawskim klubie Południk Zero miało tytuł: Jerozolima – tygiel religii, kultur i …problemów.

W JCC Krakow (Centrum Społeczności Żydowskiej) prowadziłem dwie prelekcje: 1) Mitachat la-Arec Israel. Na pewno nie szeol – prelekcja o podziemnych atrakcjach Izraela; 2) Osobliwości przyrodnicze Izraela.

Tropem krajobrazowych atrakcji Izraela wyruszyliśmy w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Gliwicach.

W kieleckiej galerii sztuki sakralnej „DOM PRACZKI” zabrałem słuchaczy w wirtualną podróż po Świętym Mieście Jerozolimie, zaś przy okazji wystawy Marii Michoń ISTNIEJĄCE wygłosiłem prelekcję o synagodze i związanych z nią faktach, mitach i legendach.

Dla studentów-seniorów UTW na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej miałem prelekcję o motywach biblijnych w literaturze polskiej.

Na Warmii opowiadałem o współczesnych Izraelu i Palestynie.

W okresach między wyjazdami po świecie pracuję jako wykładowca akademicki na WSTKT w Kielcach, gdzie realizuję autorskie zajęcia pt. Podstawy kultury europejskiej.

Mogę przygotować podobną prezentację czy wykład dla uniwersytetów, liceów, biur podróży, galerii, bibliotek oraz instytucji kultury. Każde takie wydarzenie to dla mnie możliwość podzielenia się wiedzą, doświadczeniem, wrażeniami i własnymi przemyśleniami.

Można powiedzieć, że w malarstwie Henryka Wańka jak w soczewce skupia się całe bogactwo pola znaczeniowego greckiego terminu symbol. Słowniki greki bazujące na bardzo obfitej literackiej spuściźnie epoki antycznej wskazują na szeroki wachlarz pojęciowy symbolu. Z kilkunastu znaczeń na pierwszy rzut oka odmiennych i niepowiązanych ze sobą wyłania się jednak obraz, mogący moim zdaniem, ciekawie korespondować ze sztuką Wańka.

Gdyby ten krąg leksykalny połączyć w jedno, można by opisać symbol jako zaproszenie na ucztę świadczące o gościnności i dobrych zamiarach gospodarza. W tym bilecie wstępu zakładana jest gwarancja dobrej zabawy, uświetnionej przez doborowe towarzystwo, ale nade wszystko przez samego mistrza ceremonii, któremu jednakże chce się odpłacić za możliwość współuczestniczenia w imprezie. Na tym bankiecie z mnóstwem innych, nie przystoi zapomnieć o nieustannie indywidualnej relacji ja-gospodarz. Uczta odbywa się pod gołym niebem, pośród fenomenów przyrody ożywionej i nieożywionej, w atmosferze przenikania się tego co realne i nierealne, zmysłowo dostępne i wymykające się intelektowi. Patrząc na naturę w jej zwykłych, dobrze znanych, ale zarazem spektakularnych formach nadawanych przez nieustanny ruch światło-cienia, gość uczty przeczuwa jeszcze innego mistrza ceremonii. Ten pisany wielką literą gospodarz niewidzialny, a zarazem na podobieństwo wiatru widoczny w swoich przejawach, pozwala się odczuć, ale każdemu inaczej i o własnej porze.

Na rozumienie symbolu jako zaproszenia na ucztę mogłyby w twórczości Wańka wskazywać kielichy, jak też przedstawienia stołu czy zastawy. 

Ikonoklasta Waniek nie czci boga zamkniętego w wyniosłym przybytku, drewnie, metalu, kamieniu, cegle, ale dostrzega go w drzewie, bryle ziemi, glinie, skalnej ścianie czy majestatycznej górze. Przeczuwa, że schował się jedynie w kształcie litery albo cyfrze, liczbie, ale gdy się tam zjawiamy, on znika, kryje się gdzie indziej. A plac jego zabawy jest duży, bardzo duży, nieskończony.

Kabaliści, do których dziedzictwa Artysta sięga, uważają, że sama forma hebrajskiej litery, jej haczyk, daszek, zawijas już coś mówią o Najwyższym. Samo patrzenie na litery, które w hebrajskim mają ekwiwalenty cyfrowe i liczbowe, przenosi w inny wymiar, umożliwia wniknięcie w Boga, poznanie, przebywanie w boskiej obecności. Waniek lubi formy hebrajskich głosek, umieszcza je także w kompozycjach martwych natur, może przez to nie-martwych?

Świątynia Salomona, która nieprzerwanie fascynuje Henryka Wańka, miała w swoim wnętrzu najświętszą część, gdzie znajdowała się Szekina, boża obecność. To Święte Świętych było doskonałym sześcianem, zatem układem kwadratów również stanowiących inspirację twórczą Artysty.

Wizja Nowego Jeruzalem zawarta w Apokalipsie św. Jana w obiegowej opinii odnosi się do bliżej niesprecyzowanej epoki końca czasów. Tymczasem, zdaniem badaczy przedmiotu, cała ta zamykająca Biblię księga stanowi opis celebracji sprawowanej tu i teraz, dwupoziomowo: w niebie i na ziemi. Ta dwukondygnacyjna liturgia, jak każda liturgia z etymologicznego punktu widzenia jest dziełem ludzi, tutaj zaproszonych na ucztę, czyli do symbolu.

Ten związek niebieskiego i ziemskiego ujawnia się u Wańka w jego zamiłowaniu do linii prostej  symetrycznie dzielącej przestrzeń obrazu.  

Odwiecznymi symbolami życia są też labirynty, po które Waniek sięga wprost lub domyślnie w kompozycji czy stylistyce swoich dzieł. Jest w tym ukłon w stronę sztuki greckiej, mitycznych Dedala, Ariadny, Tezeusza itd., jak również późniejszej recepcji obiektu jako symbolicznego archetypu pogmatwania ludzkiego losu, szukania, przechodzenia od ciemności do jasności wciąż i wciąż od nowa. Niekiedy wyobrażenia labiryntów umieszczano nawet na posadzkach kościołów, u wejścia od ciemnej, zachodniej strony, by krocząc do wnętrza postępować ku światłu. U Wańka również często labirynt płaszczy się u stóp widza.

Waniek wykorzystuje symbolikę cyfr i liczb szczególnie 3, 7, 10, 12, 16.

Wprowadza do obrazu litery, słowa, które niejednokrotnie są ciągami głosek wpisanych jedne w drugie. Zarazem nie ogranicza się do tylko jednego alfabetu, a przez zapisywanie liter w literach uzyskuje nowe, fantastyczne abecadła. Na płótnach Wańka języki mieszają się ze sobą, ale nie wprowadzają chaosu jak przy wznoszeniu Wieży Babel. Bo Waniek nie buduje wieży, rezygnuje z planu dosięgnięcia Boga. Zdaje się bowiem jak niemiecki filozof Ludwik Feuerbach stwierdzać: bóg to natura i natura jest bogiem. Popatrz na nią, a mistycyzm, kontemplacja, czyli dosłownie poczucie przebywanie w świątyni, samo cię ogarnie.

Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie (JCC)

Klub podróżniczy Południk Zero w Warszawie

Parafia luterańska w Gliwicach

Galeria Współczesnej Sztuki Sakralnej "Dom Praczki" w Kielcach

Zapraszam do kontaktu na exalumnszczepan@op.pl
w sprawie organizacji wykładów, spotkań, prelekcji o podróżach, niezwykłych miejscach i pasjonujących historiach.